Zebranie wychowawców z rodzicami/opiekunami odbędzie się w przyszły czwartek 25.11.2021 w godz. 16:00-16:30 w formie stacjonarnej na terenie szkoły.
Po zebraniu wspólnie z Radą Rodziców zapraszam państwa na bardzo ważne z punktu widzenia zapewnienia dzieciom i młodzieży bezpieczeństwa w sieci warsztaty. Przeprowadzone one zostaną przez panią psycholog Kamilę Cyran z Instytutu Dobrych Myśli, która specjalizuje się w tematyce cyberzagrożeń. Spotkajmy się wspólnie o 16:30 w sali gimnastycznej, aby poznać wirtualny świat, który dla naszych dzieci bywa tak samo ważny, jak ten rzeczywisty. Naprawdę zachęcam do udziału!
Więcej na temat warsztatów poniżej:
Złapmy zdrową relację odnajdźmy się w sieci. ” Warsztaty dotyczące zjawiska Cyberprzemocy dla rodziców".
Na przestrzeni ostatnich lat mamy do czynienia z nowym zjawiskiem – pokoleniem Internetu. Wiedziałeś że Twoje dziecko jest pokoleniem Z? Coraz to młodsze dzieci wkraczają w świat Social mediów i szerokiej oferty Internetu, często robiąc to na własną rękę. Przebywają permanentnie on-line, chłonąc treści, relacjonując czynności dnia codziennego na portalach społecznościowych. Obecne pokolenie szczególnie wyróżnia fakt, że Internet jest dla nich w zasadzie środowiskiem naturalnym, a technologia – głównym źródłem poszerzania wiedzy i autorytetem. Badania pokazują, iż pod wpływem Internetu zmianom uległ nie tylko język jakim posługują się nasze dzieci, ale także możliwości skupienia uwagi czy umiejętność wyrażania i rozpoznawania emocji.
Dzięki Tym warsztatom zrozumiesz jak ważna jest także „higiena cyfrowa”, o co chodzi gdy ktoś powie do Ciebie „iksde”, „LOL”, że jego wymarzonym zawodem jest zostanie „influencerem”, „zbicie fejmu i hajsu” lub zakup PPV na walki youtuberów na ringu.
Wspólnie rozpoznamy zjawiska, które mają silnie negatywny wpływ na rozwój tożsamości i wartości naszych dzieci. Niestety, problemy takie jak przemoc i uzależnienia są codziennością także w świecie wirtualnym. Nie jesteśmy w stanie powstrzymać Internetowej rewolucji. Najważniejsze zatem co możemy zrobić, to nauczyć się stawiać zdrowe granice funkcjonowania w tej równoległej rzeczywistości. Brak świadomości pośród dorosłych, dot. zagrożeń, jakie czekają w sieci sprawia, że dziecko jest na nie bardzo podatne. W przypadku takich zjawisk, jak cyberprzemoc czy uzależnienie od Internetu najważniejsza jest profilaktyka. Dzięki fachowej wiedzy, ustanowieniu zasad i nauce odpowiednich umiejętności, młodzież jest w stanie rozpoznać zagrożenie i odpowiednio na nie zareagować.
Bądźmy razem w sieci - nie zostawiajmy naszych dzieci samych z morzem treści którymi zalewają nas niebieskie ekrany.
Krzysztof Keński
Dyrektor SP6 w Malborku