• Aktualności

      • Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie ...

      • 31 października w naszej szkole odbyło się Wielkie Czytanie Dziadów części II Adama Mickiewicza. Uczniowie z kl. VIII A zaprosili swoje koleżanki i kolegów z kl. VII A do wspólnego spędzenia czasu przy książce. Dodatkowo uczniowie przebrali się za postacie występujące w utworze. Był Guślarz, Chór, pojawily się Duchy Lekkie, Ciężkie i Pośrednie. Uczniowie przypomnieli nam stary zwyczaj naszych słowiańskich  przodków. Obrzęd ten miał zapewnić spokój w zaświatach, żywym przychylność dusz zmarłych. W czasie Dziadów nie wolno było wykonywać wielu codziennych prac. Unikano wszelkich nagłych zachowań, podnoszenia głosu, gwałtownych ruchów, które mogłyby przestraszyć przebywające w domu i wokół niego duchy. Nie rąbano drewna, nie wykonywano czynności związanych z użyciem ostrych narzędzi, by nie zranić niechcący jakiejś krążącej po domu lub w obejściu duszy. Obecnie my także, w uroczystość  Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym, pamiętamy o swoich bliskich zmarłych. Zanosimy na groby kwiaty, palimy znicze. Wracamy pamięcią do tych, których już wśród nas nie ma.

      • Akcja "Znicz"

      • Od początku miesiąca, na prośbę Rady Samorządu Uczniowskiego, zbieraliśmy znicze w klasach. 31 października, tak jak co roku udaliśmy się na nasz cmentarz, aby oczyścić opuszczone groby. Tym razem na wyprawę pamięci udali się gospodarze klas i ich zastępcy wraz z ochotnikami. Uporządkowaliśmy kilka dziecięcych mogił, zapaliliśmy znicze i zmówiliśmy tradycyjną modlitwę za wszystkich zmarłych: tych których pamiętamy i za tych, o których już nie ma komu pamiętać. My pamiętamy... ...niech odpoczywają w pokoju.

      • "Stunogi pies"

      • Miło nam poinformować, iż projekt naszej uczennicy Izy Klimek został zrealizowany!!! W kwietniu b.r. Iza wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Ogród Świateł w Gdyni i zajęła III miejsce. Oprócz nagrody rzeczowej pracę Izy przekształcono w figurę świetlną co oznacza, że jej "Stunogi pies" stał się ozdobą w gdyńskim parku. Ogromne brawa!!!

      • XIII Otwarte Mistrzostwa Malborka Kyokushin Karate

      • 28 października odbyły się XIII Otwarte Mistrzostwa Malborka Kyokushin Karate. W zawodach wzięło udział 150 zawodników i zawodniczek z Malborka, Sztumu, Kwidzyna, Elbląga, Grudziądza, a także z Włocławka i Płocka. Miło nam donieść, że w konkurencji kata nasi uczniowie: Natan Komasara zajął III miejsce, a Igor Komasara II miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Brawa i wielkie gratulacje!!!

      • Półfinały wojewódzkie w szachach drużynowych

      • 26 października w Prabuckim Centrum Kultury i Sportu, rozegane zostały półfinały wojewódzkie w szachach drużynowych. Z naszej szkoły startowały dwie drużyny w składzie: Karmelita Magiera, Savanna Gorjainow, Natan i Igor Komasarowie, Kacprer Licznerski, Igor Filipczak, Gabriel Filut i Karol Pidek. Miło nam donieść, że nasi mistrzowie powiatu zajęli II miejsca w swoich kategoriach wiekowych! Brawa dla zawodników za sportową walkę i godne reprezentowanie szkoły! Gratulacje należą się też rodzicom za rozbudzanie pasji w dzieciach!

      • Żywa lekcja bezpieczeństwa

      • 26 października 2023 r. uczniowie kl. VIII  A wzięli udział w żywej lekcji z zakresu bezpieczeństwa w Muzeum Zamkowym w Malborku. Uczniowie byli świadkami sprawdzania warunków ewakuacji z zamku. Celem tych działań było wypracowanie koordynacji i współpracy służb porządkowo ratunkowych funkcjonujących na terenie miasta Malborka podczas ewentualnego zdarzenia kryzysowego, ataku terrorystycznego i innego alarmu mogącego mieć miejsce w Zamku Malbork. Przy okazji zwiedzili zamek w przemiłym towarzystwie Pani Przewodnik. Po zakończonej akcji zjedli wspólnie posiłek w pobliskiej pizzerii.

      • Kuratoryjny konkurs języka polskiego

      • 24 października w naszej szkole odbył się Konkurs języka polskiego, etap szkolny. Wzięli w nim udział uczniowie z kl. VI A i VIII A. Z dużym zaangażowaniem rozwiązywali testy. Na wyniki musimy jednak poczekać. Brawa dla dzielnych Uczniów!!!  Pamiętajcie,  człowiek, chcąc rozwijać się, musi podejmować nowe wyzwania!

      • Nauka przez zabawę - ciekawa lekcja przyrody

      • 23 października Przedstawiamy Państwu nowych prezenterów pogody Pan Olaf, Pan Sebastian oraz Panna Lilianna! Kierunki świata, prędkość wiatru, ciśnienie atmosferyczne, zjawiska przyrodnicze i inne składniki pogody są im doskonale znane a przy tym jaka prezencja!!!

        

      • Szachowe Grand Prix OSE 2023

      • 21 października nasi reprezentanci: Lena, Karmelita, Igor i Konrad,  wzięli udział w Szachowym Grand Prix OSE. W turnieju, który odbył się w Bydgoskim Centrum Targowo Wystawienniczym, uczestniczyło 429 osób w ośmiu kategoriach! Oczywiście to najlepsi z najlepszych szachistów z północnej części Polski. W tej świetnie zorganizowanej imprezie nie udało się nam awansować do finału Pucharu Polski, ale wszyscy świetnie walczyli i zdobyli nowe doświadczenia. Brawa za sportową postawę! Jesteście WIELCY!

      • "W grupie siła"

      • Dnia 19.10.2023 r. w klasie III a pod kierunkiem psychologa i pedagoga szkolnego zostały przeprowadzone warsztaty integrujące zespół klasowy. Każda zaproponowana zabawa, w której dzieci wchodziły ze sobą w interakcje uczyła je jak współdziałać z innymi, wzmacniała ich pewność siebie oraz uczyła zwracania uwagi na innych. To był cudownie spędzony czas połączony z super zabawą!!!

      • Zajęcia edukacyjne w Bibliotece Pedagogicznej

      • 18 października podczas zajęć edukacyjnych, dzieci z zerówki obejrzały teatrzyk kamishibai pt. "Słowik", rozwiązywały zadania do tekstu, następnie w czytelni kolorowały obrazek słowika i ozdabiały kartkę kolorowymi listkami (frotaż liści)!

      • Brawo Tomasz!

      • Uczeń klasy VII A, Tomasz Sowiński wziął udział w konkursie "Sleeveface, czy to absurdalne ubrać się w książkę?" organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną w Malborku i zdobył wyróżnienie. Gratulujemy!!!

      • Dzień Edukacji Narodowej

      • 13 października, w końcu nadszedł ten dzień, w którym  mogliśmy podziękować swoim Nauczycielom za trud, jaki wkładają w nasze nauczanie i wychowanie. Z okazji Święta  Edukacji Narodowej w szkole odbyły się dwie uroczyste akademie. W pierwszej uczestniczyli uczniowie z klas 0-3, a w drugiej 4-8. Nasze koleżanki i koledzy zaprezentowali  swoje wokalne  talenty w Koncercie Życzeń. Recytowali wiersze i zatańczyli. Z tej okazji została wydana także Gazetka Szkolna, w której zamieszczono  wyniki  przeprowadzonej wśród Nauczycieli ankiety. Dowiedzieliśmy się jakie są ulubione kolory, zwierzęta, filmy i piosenki naszych Pedagogów. Odwiedzili nas także emerytowani  Nauczyciele, którzy wcześniej  pracowali w naszej szkole. Pani Jolu, Pani Alicjo, Panie Henryku, dziękujemy, że byliście w tym dniu z nami! Bardzo miło było nam Państwa gościć! Na zakończenie akademii głos zabrał Pan Dyrektor Krzysztof Keński, który w swoich słowach podkreślił, że powinniśmy się cieszyć z tego, że możemy chodzić do szkoły i zdobywać wiedzę! Nie zawsze takie warunki do nauki miały dzieci! Także, pamiętajmy o tym!
       Warto podkreślić, iż organizatorem naszej dzisiejszej uroczystości była Pani Beata Kaja. Dziękujemy!!!

      • Mali kucharze

      • 12 października nasze najmłodzsze dzieci wzięły udział w warsztatach kulinarnych w pizzerii Da Grasso, gdzie miały okazję poznać pracę kucharza w pizzerii oraz technikę wyrobu pizzy. Przedszkolaki przy stolikach, w czapkach kucharskich przygotowywały swoją pzzę. Na koniec dzieci otrzymały dyplomy "Małego kucharza" i piękne czerwone balony!