• Aktualności

      • Kolejny sukces szachowy

      • Miło nam poinformować o tym, że nasza uczennica Karmelita, w XXII Memoriale Szachowym Danuty Widuch w Tczewie, zajęła I miejsce wśród dziewcząt, a III miejsce w klasyfikacji ogólnej co pozwoliło jej na zdobycie III kategorii szachowej. Należy dodać, że Karmelita wygrała aż 5 walk z 7! To wielki sukces, brawa i ogromne gratulacje!

      • Stypendia za wyniki w nauce wręczone!

      • W poniedziałek 6 marca 2023 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 odbyła się gala wręczenia stypendiów Burmistrza Miasta Malborka za wyniki w nauce. Nie mogło zabraknąć na niej i naszych uczennic i uczniów. Z rąk pana Burmistrza Marka Charzewskiego stypendia odebrali:

       Michał Filut (średnia 5,36)

       Marcel Jezierski (średnia 5,30)

       Igor Komasara (średnia 5,45)

       Małgorzata Krawczykiewicz (średnia 5,43)

       Filip Łakomy (średnia 5,55)

       Błażej Romanowski (średnia 5,42)

       Jan Sobczyński (średnia 5,46)

       Michalina Wilczewska (średnia 5,36)

       Natalia Wysocka (średnia 5,45)

       Szymon Wysocki (średnia 5,33)

       Klaudia Zawadzka (średnia 5,62)

       Stypendium jest wyrazem uznania za osiągnięte wyniki w nauce, a także motywacją do dalszego pogłębiania wiedzy oraz rozwijania swoich zdolności i zainteresowań. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym. 

       Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tej pięknej uroczystości. (zdjęcia autorstwa Radosława Konczynskiego pochodzą z artykułu Stypendia burmistrza Malborka 2023 przyznane. opublikowanego na portalu www.malbork.naszemiasto.pl)

        

      • Zebrania i konsultacje

      • Przypominamy, że 7 marca 2023 r. odbędą się zebrania wraz z konsultacjami
       16.00 - zebranie z rodzicami dla klas II-III (zebranie dla rodziców uczniow klasy I odbędzie się w innym terminie)
       16.30 - zebranie z rodzicami dla klas IV-VIII
       17.00 - 18.00 - konsultacje z nauczycielami

      • Spotkanie z trychologiem w 2A

      • 3 marca uczniowie klasy 2A mieli możliwość poznania tajników pracy trychologa. 
       Pani Beata w przystępny sposób opowiedziała uczniom o pracy trychologa. Wyjaśniła jak duży wpływ na kondycję naszych włosów ma prawidłowa dieta oraz właściwa pielęgnacja skóry głowy oraz włosów. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę… był masażyk skóry głowy, testowaliśmy odżywki, poznawaliśmy narzędzia ułatwiające utrzymanie skóry głowy w jak najlepszej kondycji oraz mogliśmy w powiększeniu obejrzeć skórę głowy. Pachniało truskawkami i smakowało orzechami, bo przygotowane przez prowadzącą zdrowe przekąski bardzo wszystkim smakowały. To było ciekawe i pouczające spotkanie. Pani Beato jak zawsze było profesjonalnie i bardzo miło… dziękujemy!

      • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

      • 1 marca uczciliśmy pamięć o żołnierzach z partyzanckich oddziałów, którzy pomimo zakończenia II Wojny Światowej, walczyli z komunistycznymi władzami PRL o ojczyznę niezależną od komunistycznej Rosji (ZSRR). Wzorem dla nas jest sanitariuszka Danuta Siedzikówna. Gdy miała 15 lat, wstąpiła do AK. Schwytana przez UB, 17 letnia dziewczyna, bita i poniżana, nigdy nie zdradziła swoich kolegów z brygad wileńskich AK. Skazana na karę śmierci, stojąc przed plutonem egzekucyjnym, wykrzyczała: "Niech żyje Polska! Niech żyje „Łupaszko”!

      • Czytamy z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa

      • Wszyscy chcemy, by dzieci interesowały się książkami i chętnie je czytały. Dlatego fajnie jeśli lektury są ciekawe, zaskakujące i zachęcające do odkrywania świata. W tym tygodniu uczniowie klasy 2A poznali lekturę J. Bednarek "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek". Na początku dzieci poznały postać autorki i jej twórczość. Następnie uczniowie opowiadali przygodę pierwszej skarpetki. Kolejne rozdziały czytane na zmianę przez uczniów i nauczyciela rozbudzały wyobraźnię. Szczegółowy portret pamięciowy szarej skarpetki ułatwił napisanie ogłoszenia, a samodzielnie stworzony komiks podsuwał pomysły na stworzenie przygody jedenastej skarpetki. W projekcie nie zabrakło pracy plastyczno-technicznej oraz skarpetkowej matematyki i kodowania. Niby tylko skarpetki, a jakże bogaty świat wartości…szacunek, troska, odpowiedzialność itp. Praca z lekturą może być ciekawą przygodą, zwłaszcza gdy każde dziecko posiada własny egzemplarz książki.

      • OD KOPERNIKA DO PODBOJU KOSMOSU

      • 23 lutego, w Szkole Podstawowej nr 8 w Malborku, odbyło się uroczyste rozdanie nagród w konkursie "Od Kopernika do podboju kosmosu". Miło nam donieść, że w konkursie literackim Tomasz Sowiński zdobył jedną z nagród, a Klaudia Zawadzka wyróżnienie. W konkursie plastycznym wyróżnienie zdobyła Maja Woźniak. Gratulujemy!!!

      • Jumpcity

      • 22 lutego, klasy V A i VIII A udały się na wyprawę do Gdańska. Wyjazd organizowany przez Samorząd Klasowy klasy ósmej nie obył się bez niespodzianek, ale daliśmy radę i wyciągnęliśmy wnioski na przyszłość. Smaczne posiłki i atrakcje na trampolinach wynagrodziły nam wszelkie trudy. Wielu z nas odważyło się na salta, śruby i wiele innych akrobacji. Było super! Dziękujemy pani Asi i panu Jackowi za opiekę! Zobaczcie nasze szaleństwa w galerii lutego!

      • Egzamin ósmoklasisty - informacja o warunkach przebiegu

      • Zapraszam uczniów z klasy 8a i ich rodziców do zapoznania się z informacji dotyczącej warunków przebiegu egzaminu ósmoklasisty, w tym o:

       1) harmonogramie i zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty

       2) zasadach zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi (dotyczy uczniów, którzy mają obowiązek zaznaczenia odpowiedzi na karcie)

       3) zakazie wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania z takich urządzeń w tej sali

       4) konieczności samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu 

      • Dzień Kapci

      • 20 lutego był Dniem Kapci. Większość z nas przyszła do szkoły ze swoimi najfajniejszymi kapciami, a te mogły się poznać z innymi kapciami oraz pięknie zaprezentować na zdjęciach. Dzięki akcji zainicjowanej przez uczennicę klasy VIII A, było trochę weselej, trochę ciszej i na pewno trochę zdrowiej. Historia Kopciuszka uczy nas, że zmienianie obuwia się opłaca! Ciekawe, czy kapcie mają swoje imiona?

      • Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

      • Uczniowie klasy III wzięli udział w konkursie plastycznym "Powiem Wam - 112 znam!". Każde dziecko, które uczestniczyło w konkursie otrzymało dyplom oraz upominek od Burmistrza Miasta Malborka. Fantastyczne prace można podziwiać na naszej szkolnej korytarzowej tablicy. Brawo!!!

      • Tłusty czwartek

      • Jak nakazuje tradycja, 16 lutego był dniem objadania się pączkami. W tym objadaniu świetnie pomogły dziewczyny z klasy VIII A, które zorganizowały kiermasz słodkości i napojów. Zainteresowanie było ogromne, na każdej przerwie ustawiała się dłuuuuga kolejka głodomorków. Ciekawe jak wytrzymały wasze brzuszki?

      • #laboratoriaprzyszlosci

      • 15 lutego, uczniowie Szkolnego Koła Regionalnego ,,Żuławiaczek" zajmowali się przyrządzaniem sałatki jarzynowej i piekli bułeczki . Zapach rozchodził się w całej szkole. Sałatka jarzynowa gości prawie w każdy domu na Żuławach. Nasze żyzne ziemie świetnie nadają się do uprawy zdrowych i smacznych warzyw, które później wykorzystują w kuchni gospodynie. Bez salatki jarzynowej trudno wyobrazić sobie święta lub rodzinne spotkanie. Ale jeśli myślicie, że sałatka jarzynowa pochodzi z naszego kraju, to się mylicie! Popularna u nas potrawa pochodzi z Rosji, a jej obecna receptura znacznie różni się od pierwotnej.  Autorem przepisu na taką sałatkę był Lucien Olivier, właściciel moskiewskiej restauracji Hermitage. W skład tej popularnej potrawy wchodziły ozorki, kapary, sałata, kawior, jarząbki, i tajemniczy sos. Lecz przepisu na niego  nie znamy. Sałatka jarzynowa w Europie została spopularyzowana w XIX w. Przez rosyjskich emigrantów politycznych. Emigracyjna rzeczywistość wymusiła zmianę receptury. W miejsce jarząbków pojawiła się   kiełbasa, a kapary zastąpiono groszkiem. U nas taką sałatkę przyrządza się z gotowanych warzyw, jajek, kiszonych ogórków, zielonego groszku. Niektórzy dodają jabłko i cebulkę. Wszystko wymieszane jest z majonezem. Żuławiaczkom bardzo smakowała własnoręcznie zrobiona sałatka  i upieczone bułeczki. Ich kulinarne umiejętności i rozwijają się!!!

      • Wojtek - bohaterski miś

      • 15 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w przedstawieniu pt.: "Historia Misia Wojtka". Spektakl odbył się w Muzeum Zamkowym w Malborku. Aktorzy w przystępny sposób opowiedzieli o szlaku armii generała Andersa, z którą wędrował oswojony niedźwiedź brunatny Wojtek. Przedszkolaki brały czynny udział w przedstawieniu, śpiewały piosenki, odpowiadały na pytania oraz przeżywały losy misia Wojtka. Na koniec, każde dziecko otrzymało prezent - pluszowego misia, a także mogliśmy zrobić wspólne zdjęcie z aktorami i oczywiście misiem Wojtkiem!!!

      • Walentynki

      • Jak zawsze w Walentynki, wszyscy ubraliśmy się na czerwono, przygotowaliśmy walentykowe kartki i prawiliśmy sobie tylko miłe słowa. Natalia z klasy IV A, wraz z asystą innych członków Samorządu Uczniowskiego i wolontariuszy zbierała tajemne wyznania do pocztowej skrzynki, a później nasi listonosze dostarczali listy do właściwych osób. Było wiele radości i szkoda że taki dzień jest tylko raz w roku, ale przecież mili dla siebie możemy być zawsze!

      • Bal karnawałowy klas 0 - III

      • 09 lutego odbył się huczny bal! Dzieci z młodszych klas przebrały się za swoje ulubione postacie, zgomadziły mnóstwo smacznych przekąsek i wyruszyły w tany. Bal wymyśliły i zorganizowały dzieci z Samorządu Uczniowskiego z klasy IV, wspierane przez ochotniczki z klas VI i VII. Były tańce na gazetach, konkurs na najpiękniejsze przebranie, tańce z miotłą i wiele innych atrakcji, a po każdej czekały słodkie nagrody. Dzieciom bardzo się podobało i wielkimi brawami dziękowały organizatorkom. Zobaczcie jak szaleliśmy!