• Aktualności

      • Owocowe dzieła

      • 09 listopada nasi artyści ukończyli prace nad wielkimi, owocowymi obrazami. Podczas ostatnich zajęć z tym tematem, był czas na nadanie smaku i smaczków dziełom. Nareszcie możemy pokazać nasze dokonania. Mamy nadzieję, że się spodobają.

      • Zajęcia profilaktyczne z panią pielęgniarką

      • 09 listopada uczniowie klasy I A uczestniczyli w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych poruszających zagadnienia związane z profilaktyką jamy ustnej. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak codzienna higiena jamy ustnej i odpowiednia dieta wpływają na stan zdrowia zębów, poznały wygląd i budowę zęba oraz pojęcia: zęby mleczne, zęby stałe, dziąsła, a także dowiedziały się jak ważne są regularne wizyty u dentysty.

      • Wycieczka klas VII A i VIII A

      • 8 listopada niezapomniane chwile w Poznaniu przeżyli uczniowie kl. VIII i VII. Zwiedzili oni unikalną, nowoczesną i multimedialną ekspozycję w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Poznali historię złamania szyfrów Enigmy przez trzech wybitnych polskich matematyków – M. Rajewskiego,. H. Zygalskiego i J. Różyckiego. Przeszli szybki kurs szyfrów, podobny do tego, w jakim brali udział kryptolodzy w 1929 r. Później "zanurzyli się" w świecie obrazów na multisensorycznej, niezwykle angażującej zmysły wystawie największych dzieł Vincenta van Gogha. Była to najbardziej innowacyjna forma doświadczania sztuki. Prace słynnego mistrza przeniosły naszych uczniów w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. Następnie spacerkiem przez Rynek uczniowie udali się na smaczny posiłek do restauracji. Pełni wrażeń, doświadczeń życiowych wrócili do Malborka. Na długo w ich pamięci pozostanie ta szkolna wycieczka! Musimy pamiętać, że wycieczka, jako metoda nauczania i wychowania, ułatwia uczniom poznanie rzeczy i zjawisk, wpływa na rozwój postrzegania, wyobraźni i myślenia. Kształtuje i rozwija cechy charakteru takie, jak koleżeńskość, wytrwałość czy zaradność. Jest rozwijaniem praktycznych umiejętności młodych ludzi.

      • Remembrance Day

      • 7 listopada na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej nasz Poczet Sztandarowy uczcił pamięć poległych żołnierzy pochodzących z Anglii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Podczas uroczystości byli obecni:  Attaché Obrony płk Tom Blythe, Konsul Honorowy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Marek Głuchowski, pan burmistrz Marek Charzewski. Na naszym cmentarzu znajdują się mogiły żołnierzy poległych w I i w II Wojnie Światowej. Byli to bardzo młodzi ludzie, którzy zginęli w obronie wolności swojej i innych ludzi - również naszej. Dlatego zawsze będziemy o nich pamiętać. Chwała bohaterom!

      • Dzień śmiesznych kapci

      • 06 listopada szkolną monotonię przerwało pojawienie się na naszych nogach wielu dziwnych, wesołych, przytulaśnych, słodkich postaci. Każdy chciał się pochwalić swoimi miśkami, rekinami, zajączkami, ptaszkami, a nawet kartonikami po mleku (wiadomo - eko)! Dlaczego Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała ten dzień? Powodem była chęć przypomnienia o konieczności zmiany obuwia. Dbajmy o swoje nogi i pamiętajmy: Kopciuszek zmienił buciki i to odmieniło jego życie! Może i Tobie się uda?

      • Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie ...

      • 31 października w naszej szkole odbyło się Wielkie Czytanie Dziadów części II Adama Mickiewicza. Uczniowie z kl. VIII A zaprosili swoje koleżanki i kolegów z kl. VII A do wspólnego spędzenia czasu przy książce. Dodatkowo uczniowie przebrali się za postacie występujące w utworze. Był Guślarz, Chór, pojawily się Duchy Lekkie, Ciężkie i Pośrednie. Uczniowie przypomnieli nam stary zwyczaj naszych słowiańskich  przodków. Obrzęd ten miał zapewnić spokój w zaświatach, żywym przychylność dusz zmarłych. W czasie Dziadów nie wolno było wykonywać wielu codziennych prac. Unikano wszelkich nagłych zachowań, podnoszenia głosu, gwałtownych ruchów, które mogłyby przestraszyć przebywające w domu i wokół niego duchy. Nie rąbano drewna, nie wykonywano czynności związanych z użyciem ostrych narzędzi, by nie zranić niechcący jakiejś krążącej po domu lub w obejściu duszy. Obecnie my także, w uroczystość  Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym, pamiętamy o swoich bliskich zmarłych. Zanosimy na groby kwiaty, palimy znicze. Wracamy pamięcią do tych, których już wśród nas nie ma.

      • Akcja "Znicz"

      • Od początku miesiąca, na prośbę Rady Samorządu Uczniowskiego, zbieraliśmy znicze w klasach. 31 października, tak jak co roku udaliśmy się na nasz cmentarz, aby oczyścić opuszczone groby. Tym razem na wyprawę pamięci udali się gospodarze klas i ich zastępcy wraz z ochotnikami. Uporządkowaliśmy kilka dziecięcych mogił, zapaliliśmy znicze i zmówiliśmy tradycyjną modlitwę za wszystkich zmarłych: tych których pamiętamy i za tych, o których już nie ma komu pamiętać. My pamiętamy... ...niech odpoczywają w pokoju.

      • "Stunogi pies"

      • Miło nam poinformować, iż projekt naszej uczennicy Izy Klimek został zrealizowany!!! W kwietniu b.r. Iza wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Ogród Świateł w Gdyni i zajęła III miejsce. Oprócz nagrody rzeczowej pracę Izy przekształcono w figurę świetlną co oznacza, że jej "Stunogi pies" stał się ozdobą w gdyńskim parku. Ogromne brawa!!!

      • XIII Otwarte Mistrzostwa Malborka Kyokushin Karate

      • 28 października odbyły się XIII Otwarte Mistrzostwa Malborka Kyokushin Karate. W zawodach wzięło udział 150 zawodników i zawodniczek z Malborka, Sztumu, Kwidzyna, Elbląga, Grudziądza, a także z Włocławka i Płocka. Miło nam donieść, że w konkurencji kata nasi uczniowie: Natan Komasara zajął III miejsce, a Igor Komasara II miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Brawa i wielkie gratulacje!!!

      • Półfinały wojewódzkie w szachach drużynowych

      • 26 października w Prabuckim Centrum Kultury i Sportu, rozegane zostały półfinały wojewódzkie w szachach drużynowych. Z naszej szkoły startowały dwie drużyny w składzie: Karmelita Magiera, Savanna Gorjainow, Natan i Igor Komasarowie, Kacprer Licznerski, Igor Filipczak, Gabriel Filut i Karol Pidek. Miło nam donieść, że nasi mistrzowie powiatu zajęli II miejsca w swoich kategoriach wiekowych! Brawa dla zawodników za sportową walkę i godne reprezentowanie szkoły! Gratulacje należą się też rodzicom za rozbudzanie pasji w dzieciach!

      • Żywa lekcja bezpieczeństwa

      • 26 października 2023 r. uczniowie kl. VIII  A wzięli udział w żywej lekcji z zakresu bezpieczeństwa w Muzeum Zamkowym w Malborku. Uczniowie byli świadkami sprawdzania warunków ewakuacji z zamku. Celem tych działań było wypracowanie koordynacji i współpracy służb porządkowo ratunkowych funkcjonujących na terenie miasta Malborka podczas ewentualnego zdarzenia kryzysowego, ataku terrorystycznego i innego alarmu mogącego mieć miejsce w Zamku Malbork. Przy okazji zwiedzili zamek w przemiłym towarzystwie Pani Przewodnik. Po zakończonej akcji zjedli wspólnie posiłek w pobliskiej pizzerii.

      • Kuratoryjny konkurs języka polskiego

      • 24 października w naszej szkole odbył się Konkurs języka polskiego, etap szkolny. Wzięli w nim udział uczniowie z kl. VI A i VIII A. Z dużym zaangażowaniem rozwiązywali testy. Na wyniki musimy jednak poczekać. Brawa dla dzielnych Uczniów!!!  Pamiętajcie,  człowiek, chcąc rozwijać się, musi podejmować nowe wyzwania!

      • Nauka przez zabawę - ciekawa lekcja przyrody

      • 23 października Przedstawiamy Państwu nowych prezenterów pogody Pan Olaf, Pan Sebastian oraz Panna Lilianna! Kierunki świata, prędkość wiatru, ciśnienie atmosferyczne, zjawiska przyrodnicze i inne składniki pogody są im doskonale znane a przy tym jaka prezencja!!!

        

      • Szachowe Grand Prix OSE 2023

      • 21 października nasi reprezentanci: Lena, Karmelita, Igor i Konrad,  wzięli udział w Szachowym Grand Prix OSE. W turnieju, który odbył się w Bydgoskim Centrum Targowo Wystawienniczym, uczestniczyło 429 osób w ośmiu kategoriach! Oczywiście to najlepsi z najlepszych szachistów z północnej części Polski. W tej świetnie zorganizowanej imprezie nie udało się nam awansować do finału Pucharu Polski, ale wszyscy świetnie walczyli i zdobyli nowe doświadczenia. Brawa za sportową postawę! Jesteście WIELCY!

      • "W grupie siła"

      • Dnia 19.10.2023 r. w klasie III a pod kierunkiem psychologa i pedagoga szkolnego zostały przeprowadzone warsztaty integrujące zespół klasowy. Każda zaproponowana zabawa, w której dzieci wchodziły ze sobą w interakcje uczyła je jak współdziałać z innymi, wzmacniała ich pewność siebie oraz uczyła zwracania uwagi na innych. To był cudownie spędzony czas połączony z super zabawą!!!