W dniu 21.02.2024 roku została oficjalnie podpisana umowa o wolontariacie pomiędzy dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Malborku Krzysztofem Keńskim, a dyrektorem Muzeum Zamkowego w Malborku Januszem Trupindą. Dzięki zawarciu tego porozumienia uczniowie szkoły uzyskali możliwość przystąpienia do wolontariatu.
Wiekowa i ogromna twierdza malborska skrywa niejedną tajemnicę. Niestety, jedynym świadkiem wydarzeń, które miały tu miejsce, są nieme mury podziwiane przez nas do dzisiaj. Gdyby mogły mówić, usłyszelibyśmy pewnie niejedną niesamowitą historię związaną z tym miejscem. Warownia| jednak milczy, ale legendy związane z nią są ciągle żywe. Prowadzą nas do najskrytszych zakamarków, pomagają odkrywać największe tajemnice budowli. Dzięki nim poznajemy historię, podziwiamy piękno i potęgę zamku w Malborku.
Od października 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 6 wprowadzona została innowacja pedagogiczna „Mury milczą, a legendy snują opowieści o zamku malborskim”. Realizowana jest w ramach zajęć Szkolnego Koła Regionalnego „Żuławiaczek” we współpracy z wolontariatem w Muzeum Zamkowym w Malborku, który działa pod hasłem "In omnibus" czyli "We wszystkim" i którego opiekunem jest pani Małgorzata Daniluk. Spotkania odbywają się na terenie szkoły, w plenerze i w Muzeum Zamkowym w Malborku. Uczniowie łączą odkrywanie piękna i tajemnic malborskiej warowni z czytaniem legend, z wyszukiwaniem w zamku miejsc z nimi związanych, i z pracami porządkowymi prowadzonymi na jej terenie. Otrzymali status wolontariusza.
Celem prowadzenia takiej innowacji jest uwrażliwienie młodych ludzi na piękno, kulturę i tradycję. Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych uczniów. A, przede wszystkim, czerpanie przez młodzież zadowolenia i satysfakcji z bezinteresownej pracy na rzecz Muzeum Zamkowego w Malborku. Dzięki uczestnictwu w zajęciach uczniowie kształtują swoją więź z regionem i miejscowością, w której mieszkają i uczą się. Wzmacniana jest u nich radość i duma z bycia mieszkańcem Malborka.
Bycie wolontariuszem kształci w młodych ludziach umiejętność właściwego i przyjaznego komunikowania się z drugim człowiekiem. Przygotowuje ich do świadomego, aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu publicznym. Wyrabiają w sobie taką cechę, jak odpowiedzialność za powierzone im zadania. Kształtują postawy szacunku dla wartości uniwersalnych: dobro, piękno i prawda. Pokazują innym, jak można spędzić pożytecznie czas wolny.
Dzięki podjętym działaniom członkowie Szkolnego Koła Regionalnego „Żuławiaczek” w kreatywny sposób zdobywają wiedzę o zamku w Malborku. Poznają legendy dotyczące malborskiej warowni i potrafią wskazać miejsca w zamku związane z nimi. Zwracają uwagę na piękno zabytkowego obiektu. Poznają organizację i funkcjonowanie muzeum i pracę muzealnika. Zwracają uwagę na zwiększającą się dostępność obiektu dla ludzi niepełnosprawnych.