10 listopada Najmłodsi uczniowie naszej szkoły przygotowując się do tego ważnego dla nas Polaków święta, wykonali patriotyczne prace plastyczne, którymi ozdobili szkolny korytarz.
Świętujemy urodziny ojczyzny
Owocowe dzieła
09 listopada nasi artyści ukończyli prace nad wielkimi, owocowymi obrazami. Podczas ostatnich zajęć z tym tematem, był czas na nadanie smaku i smaczków dziełom. Nareszcie możemy pokazać nasze dokonania. Mamy nadzieję, że się spodobają.
1
Zajęcia profilaktyczne z panią pielęgniarką
09 listopada uczniowie klasy I A uczestniczyli w zajęciach teoretycznych oraz praktycznych poruszających zagadnienia związane z profilaktyką jamy ustnej. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jak codzienna higiena jamy ustnej i odpowiednia dieta wpływają na stan zdrowia zębów, poznały wygląd i budowę zęba oraz pojęcia: zęby mleczne, zęby stałe, dziąsła, a także dowiedziały się jak ważne są regularne wizyty u dentysty.
Wycieczka klas VII A i VIII A
8 listopada niezapomniane chwile w Poznaniu przeżyli uczniowie kl. VIII i VII. Zwiedzili oni unikalną, nowoczesną i multimedialną ekspozycję w Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu. Poznali historię złamania szyfrów Enigmy przez trzech wybitnych polskich matematyków – M. Rajewskiego,. H. Zygalskiego i J. Różyckiego. Przeszli szybki kurs szyfrów, podobny do tego, w jakim brali udział kryptolodzy w 1929 r. Później "zanurzyli się" w świecie obrazów na multisensorycznej, niezwykle angażującej zmysły wystawie największych dzieł Vincenta van Gogha. Była to najbardziej innowacyjna forma doświadczania sztuki. Prace słynnego mistrza przeniosły naszych uczniów w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. Następnie spacerkiem przez Rynek uczniowie udali się na smaczny posiłek do restauracji. Pełni wrażeń, doświadczeń życiowych wrócili do Malborka. Na długo w ich pamięci pozostanie ta szkolna wycieczka! Musimy pamiętać, że wycieczka, jako metoda nauczania i wychowania, ułatwia uczniom poznanie rzeczy i zjawisk, wpływa na rozwój postrzegania, wyobraźni i myślenia. Kształtuje i rozwija cechy charakteru takie, jak koleżeńskość, wytrwałość czy zaradność. Jest rozwijaniem praktycznych umiejętności młodych ludzi.
2
Remembrance Day
7 listopada na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej nasz Poczet Sztandarowy uczcił pamięć poległych żołnierzy pochodzących z Anglii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. Podczas uroczystości byli obecni: Attaché Obrony płk Tom Blythe, Konsul Honorowy Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Marek Głuchowski, pan burmistrz Marek Charzewski. Na naszym cmentarzu znajdują się mogiły żołnierzy poległych w I i w II Wojnie Światowej. Byli to bardzo młodzi ludzie, którzy zginęli w obronie wolności swojej i innych ludzi - również naszej. Dlatego zawsze będziemy o nich pamiętać. Chwała bohaterom!
Dzień śmiesznych kapci
06 listopada szkolną monotonię przerwało pojawienie się na naszych nogach wielu dziwnych, wesołych, przytulaśnych, słodkich postaci. Każdy chciał się pochwalić swoimi miśkami, rekinami, zajączkami, ptaszkami, a nawet kartonikami po mleku (wiadomo - eko)! Dlaczego Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała ten dzień? Powodem była chęć przypomnienia o konieczności zmiany obuwia. Dbajmy o swoje nogi i pamiętajmy: Kopciuszek zmienił buciki i to odmieniło jego życie! Może i Tobie się uda?
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie ...
31 października w naszej szkole odbyło się Wielkie Czytanie Dziadów części II Adama Mickiewicza. Uczniowie z kl. VIII A zaprosili swoje koleżanki i kolegów z kl. VII A do wspólnego spędzenia czasu przy książce. Dodatkowo uczniowie przebrali się za postacie występujące w utworze. Był Guślarz, Chór, pojawily się Duchy Lekkie, Ciężkie i Pośrednie. Uczniowie przypomnieli nam stary zwyczaj naszych słowiańskich przodków. Obrzęd ten miał zapewnić spokój w zaświatach, żywym przychylność dusz zmarłych. W czasie Dziadów nie wolno było wykonywać wielu codziennych prac. Unikano wszelkich nagłych zachowań, podnoszenia głosu, gwałtownych ruchów, które mogłyby przestraszyć przebywające w domu i wokół niego duchy. Nie rąbano drewna, nie wykonywano czynności związanych z użyciem ostrych narzędzi, by nie zranić niechcący jakiejś krążącej po domu lub w obejściu duszy. Obecnie my także, w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym, pamiętamy o swoich bliskich zmarłych. Zanosimy na groby kwiaty, palimy znicze. Wracamy pamięcią do tych, których już wśród nas nie ma.
7
Akcja "Znicz"
Od początku miesiąca, na prośbę Rady Samorządu Uczniowskiego, zbieraliśmy znicze w klasach. 31 października, tak jak co roku udaliśmy się na nasz cmentarz, aby oczyścić opuszczone groby. Tym razem na wyprawę pamięci udali się gospodarze klas i ich zastępcy wraz z ochotnikami. Uporządkowaliśmy kilka dziecięcych mogił, zapaliliśmy znicze i zmówiliśmy tradycyjną modlitwę za wszystkich zmarłych: tych których pamiętamy i za tych, o których już nie ma komu pamiętać. My pamiętamy... ...niech odpoczywają w pokoju.
"Przepraszam smoku" w IV A
31 października Wspaniała gra aktorska uczniów klasy IV A w przedstawieniu autorstwa Wiery Badalskiej pt. "Przepraszam smoku"!
1
"Stunogi pies"
Miło nam poinformować, iż projekt naszej uczennicy Izy Klimek został zrealizowany!!! W kwietniu b.r. Iza wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Ogród Świateł w Gdyni i zajęła III miejsce. Oprócz nagrody rzeczowej pracę Izy przekształcono w figurę świetlną co oznacza, że jej "Stunogi pies" stał się ozdobą w gdyńskim parku. Ogromne brawa!!!
Przypominamy...
1 i 2 listopada to dni wolne od zajęć edukacyjnych. Do zobaczenia w piątek.
Jesienne drzewa
27 pażdziernika Prace plastyczne uczniów klasy I a i III a.
2
XIII Otwarte Mistrzostwa Malborka Kyokushin Karate
28 października odbyły się XIII Otwarte Mistrzostwa Malborka Kyokushin Karate. W zawodach wzięło udział 150 zawodników i zawodniczek z Malborka, Sztumu, Kwidzyna, Elbląga, Grudziądza, a także z Włocławka i Płocka. Miło nam donieść, że w konkurencji kata nasi uczniowie: Natan Komasara zajął III miejsce, a Igor Komasara II miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Brawa i wielkie gratulacje!!!
Półfinały wojewódzkie w szachach drużynowych
26 października w Prabuckim Centrum Kultury i Sportu, rozegane zostały półfinały wojewódzkie w szachach drużynowych. Z naszej szkoły startowały dwie drużyny w składzie: Karmelita Magiera, Savanna Gorjainow, Natan i Igor Komasarowie, Kacprer Licznerski, Igor Filipczak, Gabriel Filut i Karol Pidek. Miło nam donieść, że nasi mistrzowie powiatu zajęli II miejsca w swoich kategoriach wiekowych! Brawa dla zawodników za sportową walkę i godne reprezentowanie szkoły! Gratulacje należą się też rodzicom za rozbudzanie pasji w dzieciach!
Żywa lekcja bezpieczeństwa
26 października 2023 r. uczniowie kl. VIII A wzięli udział w żywej lekcji z zakresu bezpieczeństwa w Muzeum Zamkowym w Malborku. Uczniowie byli świadkami sprawdzania warunków ewakuacji z zamku. Celem tych działań było wypracowanie koordynacji i współpracy służb porządkowo ratunkowych funkcjonujących na terenie miasta Malborka podczas ewentualnego zdarzenia kryzysowego, ataku terrorystycznego i innego alarmu mogącego mieć miejsce w Zamku Malbork. Przy okazji zwiedzili zamek w przemiłym towarzystwie Pani Przewodnik. Po zakończonej akcji zjedli wspólnie posiłek w pobliskiej pizzerii.
12
Kuratoryjny konkurs języka polskiego
24 października w naszej szkole odbył się Konkurs języka polskiego, etap szkolny. Wzięli w nim udział uczniowie z kl. VI A i VIII A. Z dużym zaangażowaniem rozwiązywali testy. Na wyniki musimy jednak poczekać. Brawa dla dzielnych Uczniów!!! Pamiętajcie, człowiek, chcąc rozwijać się, musi podejmować nowe wyzwania!
A wiesz, że tylko u nas i tylko dziś miało miejsce spotkanie autorskie?
24 października gościliśmy pana Marka Stokowskiego - pisarza znanego zarówno dzieciom jak i dorosłym. Wyobraźnia, marzenia, przygoda, przyjaźń to słowa klucze jego twórczości i najnowszej książki "Las pełen przygód". Przeczytaj koniecznie, bo warto!!!
10
Nauka przez zabawę - ciekawa lekcja przyrody
23 października Przedstawiamy Państwu nowych prezenterów pogody Pan Olaf, Pan Sebastian oraz Panna Lilianna! Kierunki świata, prędkość wiatru, ciśnienie atmosferyczne, zjawiska przyrodnicze i inne składniki pogody są im doskonale znane a przy tym jaka prezencja!!!
Szachowe Grand Prix OSE 2023
21 października nasi reprezentanci: Lena, Karmelita, Igor i Konrad, wzięli udział w Szachowym Grand Prix OSE. W turnieju, który odbył się w Bydgoskim Centrum Targowo Wystawienniczym, uczestniczyło 429 osób w ośmiu kategoriach! Oczywiście to najlepsi z najlepszych szachistów z północnej części Polski. W tej świetnie zorganizowanej imprezie nie udało się nam awansować do finału Pucharu Polski, ale wszyscy świetnie walczyli i zdobyli nowe doświadczenia. Brawa za sportową postawę! Jesteście WIELCY!
"Jesienny klimat"
20 października - prace plastyczne uczniów kl. I i III a.
2
Archiwum Aktualności